vineri, 10 septembrie 2010

Rapid 2-0 CFR Cluj

Derby-ul etapei a 7-a dintre Rapid si CFR Cluj preconiza un meci frumos, cu faze de poarta si in care se vor inscrie cu siguranta si goluri, cel putin conform traditiei si statisticii. CFR venea in Giulesti din postura de campioana en-titre, insa o campioana care s-a facut de ras in acest start de campionat, obtinand doar 2 victorii din primele 6 meciuri, si acelea cu 2 echipe extraordinare, codasele clasamentului, Victoria Branesti si Pandurii Tg.-Jiu. Rapid a inceput partida intr-un ritm alert, fiind impinsa de la spate si de publicul fantastic din Giulesti asa cum de altfel ne-am si obisnuit cu atmosfera fantastica pe care o creaza fanii rapidisti meci de meci. Giulestenii au ratat primele ocazii prin mijocasul de banda dreapta, Mihai Roman, ale carui suturi au fost ori retinute de portarul CFR-ist ori blocate de fundasii adversi. Visinii au continuat ofensiva si au mai ratat cateva ocazii prin Spadacio sau Raduta, cel din urma fiind schimbat in minutul 35 cu varful Cassio, mutare ce s-a dovedit castigatoare. Oaspetii s-au remarcat rar, iesind la rampa doar prin sutul lui Bastos de la aproape mijlocul terenul sau sutul lui Muresan, dar atat. Pe finalul primei reprize Emmanuel Kone a fost eliminat dupa 2 galbene primite in minutele 37 si 40 si astfel CFR a intrat la cabine in inferioritate numerica. Dupa pauza tot Rapid a fost cea care a fortat in ofensiva, motivata si de superioritatea numerica, deschizand scorul in minutul 57 prin atacantul Vargas Cassio, care a inscris primul sau gol pentru Rapid intr-un meci oficial. Dupa 6 minute, Bastos a luat al 2-lea galben, clujenii fiind nevoiti sa joaca o jumatate de ora cu 2 oameni mai putin pe teren. Rapidistii au mai incercat poarta de cateva ori prin Lazar insa fara succes. Ce nu a facut bine Rapidul a fost ca a inceput sa se retraga si sa le lase posibilitatea adversarilor sa atace, lucru ce putea sa-i coste in unele momente. Lucrurile au iesit bine si rapidistii au marcat pentru 2-0 in minutele de prelungire prin acelasi Cassio. Lucrurile par bune pentru Rapid in timp ce in tabara cealalta atmosfera este incinsa, mai ales ca dupa infrangerea suferita in seara asta, vine meciul din Champions League, cu FC Basel. Dupa rezultatul obtinut si jocul prestat, Rapid arata ca este o candidata la titlu!