joi, 18 decembrie 2008

Contributia echipelor romanesti in Europa in ultimii ani

Chiar daca sunt rapidist inrait trebuie sa recunosc faptul ca cea mai mare contributie a Romaniei in coeficientul UEFA a avut-o Steaua Bucuresti, incepand cu calificarea in grupele Cupei Uefa si calificarea mai departe in primavara Europeana...unde in iarna (spre primavara) lui 2005 a eliminat in 16-imi detinatoarea trofeului si anume FC Valencia...prima mansa a avut loc in Spania unde liliecii s-au impus cu 2-0 si totul parea rezolvat...insa in returul de la Bucuresti, Steaua a dovedit o daruire extraordinara si a intors rezultatul printr-o dubla a lui Andrei Cristea, scorul ajungand la 2-2 la general si meciul indreptandu-se spre prelungiri. Dupa minutul 90, paradele lui Hamutovski au dus Steaua la penalty-uri si dupa ce Steaua ratase cel de-al doilea penalty prin Dorinel Munteanu, cartile pareau in favoarea Valenciei, insa ultimele 2 serii de penalty-uri au adus calificarea Stelei din cauza ca Ruben Baraja si Marco di Vaio au tras peste poarta, dar si portarul Stelei era pe minge la ambele lovituri. In optimi, Steaua a intalnit o alta echipa spaniola si anume Villareal, nemaiputand sa ii elimine si pe acestia, dupa un 0-0 la Bucuresti si 2-0 la Villareal. Anul 2006 a reprezentat o revolutie in fotbalul romanesc, acesta reusind sa se prezinte cu 3 echipe in grupele Cupei UEFA, Steaua (ca urmare a unei calificari ratate in grupele Champions League intr-o dubla cu Rosenborg unde ar fi meritat pe deplin calificarea) , Dinamo si Rapid. Rapid si Steaua au terminat pe primul loc fiecare in grupa ei, Steaua acumuland 8 puncte dupa 2 victorii si 2 egaluri iar Rapid obtinand 9 puncte din 4 meciuri ca urmare a 3 victorii si o infrangere. Din pacate, Dinamo nu a reusit sa treaca de grupe, insa ar fi meritat pentru ca li s-a anulat un gol care teoretic ar fi fost inscris dupa ce arbitrul ar fi fluierat sfarsitul meciului. In 16-imi, Steaua a dat peste Heerenveen iar Rapid peste Hertha Berlin, ambele calificandu-se fara prea mare greutate. In 8-imi, Rapidul a avut foarte mult de munca cu SV Hamburg , insa dupa 2-0 acasa, giulestenii au reusit sa faca fata si au pierdut cu 3-1 in Germania, scor care insa le-a adus calificarea in sferturi. Steaua a facut 0-0 acasa cu Betis Sevilla, insa s-a revansat in retur, invingand cu 3-0 printr-o dubla a lui Banel si un gol al lui Victoras Iacob. In sferturi stupoare! Rapid si Steaua au cazut ca adversare si toata lumea numea meciul ca fiind unul al mileniului. Steaua s-a calificat dupa 1-1 in Giulesti si 0-0 pe "Ghencea"(ma rog...meciul s-a disputat pe stadionul Lia Manoliu), insa in semifinale a avut o experienta neplacuta cu Middleborough...dupa ce castigase cu 1-0 acasa, a pierdut dramatic cu 4-2 in Anglia dupa ce conducea cu 2-0 in minutul 25...Anul urmator am avut tot 3 echipe in cupele europene, Rapid care a parasit Cupa Uefa inca din faza grupelor dupa 4 egaluri, Dinamo care a reusit sa treaca de grupe insa in 16-imi a dat de Benfica Lisabona pierzand la general cu 3-1 (1-0 in Portugalia si 2-1 in Romania) si Steaua, care dupa 5 puncte in Champions League a terminat grupa pe 3, o grupa cu Dinamo Kiev, Olympique Lyon si Real Madrid, mergand astfel in 16-imile Cupei Uefa, unde nici acolo nu a avut sorti de izbanda, fiind eliminata de FC Sevilla. In sezonul 2007-2008, Rapid nu a reusit sa se califice in grupele Uefa, dupa ce a facut 0-0 la Nurnberg si 2-2 acasa, parasind competitia neinfranta. CFR Cluj a parasit Cupa Uefa dupa ce a fost eliminata de Anorthosis Famagusta. Steaua a ajuns din nou in grupele Champions League, de data aceasta avand ca adversare pe Arsenal Londra, FC Sevilla si Slavia Praga. Desi a facut un singur punct in grupe si a terminat pe 4, puteam spune ca nu s-a facut de ras, pierzand cu Arsenal la doar un gol diferenta si acasa si in deplasare, si reusind ce toate celelalte oponente nu au putut: sa dea gol lui Arsenal pe Emirates. Sezonul 2008 -2009 parea foarte promitator pentru ca aveam 5 echipe in preliminariile grupelor Cupei Uefa: FC Vaslui, FC Timisoara, Rapid Bucuresti, Dinamo Bucuresti si Unirea Urziceni. Din pacate nici una dintre ele nu a reusit calificarea, cele mai mari dezamagiri producandu-le Rapid si Dinamo. In Champions League, Steaua si CFR Cluj au ajuns ambele in grupe, Steaua reusind sa faca 1 punct intr-o grupa cu Bayern Munchen, Olympique Lyon si AC Fiorentina iar CFR a facut 4 puncte in grupa A cu AS Roma, Chelsea Londra si Girondins de Bordeaux, 4 puncte care insa n-au fost de-ajuns, terminand pe locul 4 la fel ca si Steaua, sezonul european 2008-2009 terminandu-se prematur pentru echipele romanesti. Speram la un parcurs cat mai lung al echipelor romanesti in cupele europene de acum inainte!