duminică, 1 martie 2009

Champions League 2008-2009 - Mansa tur a optimilor de finala

Champions League inseamna fotbal adevarat. Am fost sunt si voi fi mereu convins de acest lucru. Am asteptat mult in aceasta pauza de iarna sa inceapa cea mai mare competitie de fotbal intercluburi din Europa si din lume. Fotbal frumos inseamna si goluri frumoase si am avut parte si de astfel de lucruri in mansa tur a optimilor de finala. Golul lui Juninho a fost pur si simplu fenomenal...adica stiam ca bate loviturile libere intr-un mod exceptional dar nici chiar asa...nu mi-a venit sa cred cand am vazut golul...m-a lasat fara cuvinte. Si golul celor de la Panathinaikos a fost fain. Oricum, meciurile din optimi au fost super...ma si asteptam la asta. Primul pe care l-am vazut a fost cel transmis de PROTV marti, 24 februarie, Inter Milano - Manchester United. Fotbal, dom'le! Fotbal adevarat. Manchester a inceput tare meciul, aratandu-i lui Inter ca nu degeaba sunt campionii en-titre ai UEFA Champions League. Cristiano Ronaldo a beneficiat de vreo 4-5 lovituri libere insa nu a reusit sa inscrie, una din lovituri nimerind bara. In prima repriza, Manchester a dominat autoritar pe Inter, italienii neconsemnand nici macar un sut pe poarta in prima repriza. Imi amintesc clar cum a zis comentatorul in prima repriza despre faptul ca Inter este dominata...fraza foarte tare...citez:" Jucatorii lui Inter ii respecta varsta lui Van der Sar si nu il deranjeaza." Cred ca spune tot...oricum...dupa pauza Mourinho a facut niste schimbari si Inter a inceput sa mai atace avand si ei vreo 2-3 ocazii mari de gol insa nefructificate...meciul s-a terminat 0-0, insa eu cred ca Manchester ar fi meritat victoria la modul cum au jucat. Alt meci pe care -am vazut live a fost Chelsea - Juventus...speram ca Juventus sa castige, insa nu a fost asa...Desi sunt fan inrait Juventus, trebuie sa admit ca Chelsea a fost mai buna...nu cu mult...dar a fost...Londonezii au castigat la limita, cu 1-0, gol Didier Drogba...in opinia mea golul nu a fost spectaculos insa pasa trimisa de Kalou pentru Didier Drogba a fost una fenomenala...a fost o pasa de fotbalist adevarat, Drogba indeplinind o simpla formalitate...Buffon iesind tarziu in intampinarea lui tocmai din cauza ca nu s-a asteptat ca mingea sa treaca asa usor printre doua grupuri de jucatori de la Juve. Tot Chelsea a fost cea care a mai atacat, fortand desprinderea insa nu a reusit. Juve a intrat mai greu in ritm, insa nu s-a lasat mai prejos, replicand si ea prin Del Piero, Amauri sau Nedved, cel din urma ratand o ocazie uriasa in ultimul minut de joc. Sper ca in returul de pe Olimpico Juventus sa reuseasca sa obtina calificarea, desi va fi foarte greu. In meciul de foc de pe Santiago Bernabeu, Real Madrid s-a inclint in fata celor de la Liverpool care au jucat foarte bine. Desi au castigat doar cu 1-0, golul fiind marcat in minutul 82, Liverpool a mai avut ocazii mari precum sutul lui Xabi Alonso, sut de la 60 de metri, din propria jumatate, pe care Casillas l-a respins in extremis peste bara. In Olympique Lyon - Barcelona, s-a marcat, dupa mine, cel mai spectaculos gol din aceasta mansa a optimilor...gol marca Juninho Pernambucano. Extraordinar, va zic...il citez pe Lucian, un coleg foarte bun, amator de fotbal, care a ramas si el uluit de golul brazilianului: "CE-I AIA?". Barcelona a egalat, insa...pe cat de frumos a fost golul lui Juninho, pe atat de simplu daca nu chiar nasol a fost golul Barcelonei. Athletico Madrid a terminat la egalitate, 2-2, cu FC Porto, invingatoarea urmand sa se decida in Portugalia, pe 11 martie. Spaniolii au condus in doua randuri, insa de fiecare data au fost egalati. Arsenal Londra a batut italieneste pe AS Roma, scor 1-0, golul fiind marcat de Robin van Persie din penalty. Villareal a terminat la egalitate, 1-1 cu Panathinaikos Atena, submarinul galben fiind egalat cu o executie de senzatie din afara careului ce s-a oprit in vinclu. Bayern Munchen a facut senzatie la Lisabona, unde a subclasat pe Sporting cu 5-0. Golurile au fost marcate de Franck Ribery x2, Miroslav Klose si Luca Toni x2. Jucatorii lui Bayern au ingenuncheat la finalul meciului in fata suporterilor proprii. Mansa retur va aduce meciuri spectaculoase, echipele vor da totul pentru a obtine un loc in sferturi...abia astept...dupa cum am mai spus si la inceputul articolului...Fotbal adevarat!