duminică, 1 martie 2009

Cupa UEFA - 16-imi - Mansa retur

A trecut si mansa retur din 16-imi...sunt foarte bucuros ca Olympique Marseille a reusit sa intoarca rezultatul din tur cand a pierdut acasa cu FC Twente, scor 0-1. Hatem Ben Arfa a reusit un gol de senzatie dintr-o lovitura libera de la 30-35 de m destul de lateral dreapta, lovitura executata extraordinar, mingea intrand in plasa dupa ce lovise ambii stalpi laterali ai portii. Meciul a ajuns la penalty-uri unde Marseille a castigat cu 7-6, astfel asigurandu-si locul in optimi, unde va juca cu Ajax, echipa ce a eliminat pe Fiorentina, echipa lui Adrian Mutu, scor 2-1 la general. Alt meci extraordinar a fost Galatasaray - Bordeaux, scor 4-3, un meci nerecomandat cardiacilor, un meci cum numai turcii stiu sa faca. Dupa 0-0 in Franta, Bordeaux a deschis scorul rapid, chiar in minutul 1. Turcii au dat dovada de tarie de caracter si au intors scorul la 3-1. In minutul 70, Bordeaux a semnat revenirea, inscriind pentru 3-2 pentru ca dupa cateva minute scorul sa devina 3-3, scor favorabil francezilor. Insa in minutul 88 s-a facut 4-3 in favoarea Galatei si astfel turcii au ajuns in optimi. O supriza mare a fost in meciul AC Milan - Werder Bremen, unde Werder a terminat la egalitate, 2-2, dupa ce in Germania a fost 1-1, scor general de 3-3, la care marea favorita la castigarea Cupei UEFA, AC Milan, a fost eliminata inca din 16-imi. Milan a condus cu 2-0 la pauza insa nemtii au aratat ca sunt nemti si nu s-au oprit din ofensiva nici dupa ce au egalat. Pizarro, fost jucator la Bayern, a marcat cele doua goluri ale lui Werder, ambele cu capul dupa niste centrari formidabile. Alte echipa calificate sunt Saint Etienne, Udinese, Sahtior Donetk, Manchester City, Hamburg, PSG sau Zenit. Mansa tur a optimilor se va juca pe 12 martie.