miercuri, 4 martie 2009

Liga 1 2008 - 2009 retur...prima etapa

Scuzati intarzierea cu care scriu acest articol dar pur si simplu n-am avut timp si de el...sa trecem peste asta...Ziceam ca a inceput in sfarsit si returul Ligii 1 la noi in Romania...bun sau rau...e fotbal si ma uit la el...doar na...fotbalul e pasiunea mea...cat de cat frumoasa prima etapa...a inceput cu meciul de la Iasi, unde Politehnica Iasi, cu un antrenor nou pe banca, Cristiano Berogodi, fost antrenor si la Rapid, a reusit sa invinga o echipa cu pretentii in acest sezon si de altfel dintotdeauna si anume Universitatea Craiova cu scorul de 1-0. Ce-i drept, Poli Iasi nu a avut foarte multe ocazii, ba chiar numarabile pe degete insa spre deosebire de Craiova, a reusit sa gestioneaze ce a avut si a inscris golul ce i-a adus cele 3 puncte, de care avea nevoie ca de aer pentru a se mentine in primul esalon. N-am vazut tot meciul ci cam ultimele 30 de minute din repriza a doua, insa am vazut ca meciul curgea numai inspre poarta Iasiului, Craiova avand o sumedenie de ocazii, ghinionul mare sau portarul Politehnicii, Cristi Branet, impiedicand-o sa marcheze, un Cristi Branet in mare forma chiar, care la cat am vazut eu a avut o interventie extraordinara la o faza a Craiovei, reusind sa-si salveze echipa de la primirea unui gol la un sut din 5 metri al unui jucator al Craiovei care a dat dovada de lipsa de gandire si loc sa traga plasat pe langa portar a inchis ochii si a vrut sa rupa plasa insa tot ce a rupt a fost mana si pieptul lui Branet, portarul reusind sa si retina mingea la acea faza. Poli Iasi a reusit o victorie mare si a mai acumulat 3 puncte si isi continua lupta pentru evitarea retrogradarii. Tot in acea zi s-a mai jucat si Steaua - FC Vaslui, meci incheiat la egalitate, scor 1-1. FC Vaslui a deschis scorul in minutul 10 prin noul transfer adus in aceasta iarna, Wesley, care a sutat la coltul lung dupa o pasa a unui coechipier, nelasandu-i sanse lui Zapata sa apere balonul expediat. Steaua nu s-a lasat mai prejos si a vrut sa arate ca nu degeaba a participat 3 ani la rand in Champions League si a pornit ofensiva, ratand cateva ocazii ca in minutul 27, Bogdan Stancu sa arate ca nu degeaba s-au platit pe el 1,5 milioane de euro, inscriind dupa un vole frumos dupa parerea mea, vole care s-a dus la coltul lung, astfel reusind egalarea. Steaua a continuat sa atace insa mingea nu a mai intrat si meciul s-a terminat 1-1, FC Vaslui obtinand un punct important in Ghencea dupa ce in tur castigase la Vaslui cu 1-0. Otelul Galati a invins pe Gaz Metan Medias cu 3-1...personal, mi-a placut golul 3 al gazdelor, nu atat golul ci faza...un jucatorul galatean a patruns in careu pe partea dreapta a atacului lor si a driblat un jucator ducand mingea mai inspre centru de unde toata lumea se astepta sa suteze in stanga portarului, insa Gabriel Paraschiv a venit din partea stanga si a sutat in dreapta portarului, minge ce s-a dus in plasa laterala, sut fara sperante pentru goalkeepr-ul celor de la Medias, o faza care a suprins total apararea oaspetilor, pe mine si cred ca si pe coechipierul lui Paraschiv, care probabil nu se astepta la asa ceva. Poli Timisoara (sau FC Timisoara...ma rog...pentru mine e aceeasi echipa...) a invins pe Bega cu 2-1 pe FC Arges, o echipa destul de incomoda, dupa ce pitestenii au condus cu 1-0. Golul 2 al timisorenilor a fost inscris de Stelian Stancu, dupa o greseala a portarului argesean, dupa mine greseala grava, care a respins in fata un sut venit de la distanta, de unde jucatorul timisorean a indeplinit o simpla formalitate trimitand mingea in plasa. Farul Constanta a invins pe Gloria Buzau cu 2-0 insa meciul nu a fost televizat asa ca nu va pot spune prea multe despre el...Unirea Urziceni a remizat acasa cu FC Brasov, 0-0, meci dupa care tehnicianul ialomitenilor l-a acuzat pe antrenorul brasovenilor, Razvan Lucescu, ca " a bagat autobaza in poarta". Replica lui Lucescu a fost : "Macar am scos un punct.", fapt ce este cu siguranta adevarat. In tur, FC Brasov a castigat cu 1-0 prin golul lui Oros, marcat cu capul dintr-o lovitura de colt in minutul 94. Rapid Bucuresti a invins cu 3-1 pe Gloria Bistrita, un meci care la inceput nu parea prea interesant dupa decursul jocului insa treptat a devenit extrem de interesant. Ambele echipe au avut ocazii insa deschiderea de scor s-a produs in minutul 26 cand a avut loc o faza extrem de interesanta si chiar hazlie. Un jucator bistritean a reusit sa-l dribleze pe Ricardo Fernandes si a patruns pe extrema stanga ramanand fata in fata cu goalkeeper-ul giulestean dupa care nu a avut sangele rece necesar sa-l execute, s-a oprit, a asteptat un coechipier, timp in care deja se adunasera vreo 4 rapidisti in zona, a pasat in spate si de acolo jucatorul Gloriei a tras slab, direct in bratele lui Andrade, acesta retinand mingea in 2 timpi. Portarul a repus mingea in joc imediat si mingea a ajuns in flancul stang de unde Lazar a dat o pasa lunga in andancime spre Cesinha, pasa de altfel destul de tare...faza nu anunta nimic daca fundasul portughez al Bistritei nu s-ar fi complicat sa protejeze mingea pana undeva in careu, unde Cesinha a insistat si a reusit sa-l deposedeze ca apoi sa pasese in centru lui Radomir Djalovic, de unde acesta a sutat cu latul la coltul lung, direct in plasa laterala. Scorul era 1-0. Dupa numai 7 minute scorul a devenit 2-0 dupa o faza de manual, Juliano Spadacio pasand printre mai multi adversari ce iesisera la offside, insa Cesinha a anticipat si a sprintat din spate exact la momentul potrivit, ramanand singur cu Tatarusanu, l-a driblat si pe acesta si apoi a dublat avantajul giulestenilor. Dupa pauza Gloria a inceput ofensiva, si dupa mai multe incercari a reusit sa inscrie dupa un corner, marcatorul golului fiind chiar fundasul gazdelor ce gresise la primul gol al Rapidului, astfel spalandu-si o parte din pacate. Acest gol le-a dat sperante bistritenilor, insa a venit minutul 87 cand noul intrat, Joao Paolo Pinto a scapat in banda dreapta, a intors spre Joao Paolo Andrade de unde acesta a preferat o executie tehnica in locul unui sut in forta, alegere ce s-a dovedit buna, majorand diferenta si inchizand scorul la 3-1. CFR Cluj s-a chinuit foarte mult cu una din codasele campionatului, CS Otopeni, ambele echipa ratand foarte mult. Pana la urma CFR a inscris in minutul 88 prin Diego Ruiz, insa CFR mai trebuie sa traga daca vrea sa obtina rezultate la fel de bune ca sezonul trecut. Ultimul meci al etapei a fost intre Dinamo si Pandurii Tg-Jiu, meci disputat in Stefan cel Mare, unde cainii le-au adminstrat celor de la Tg-Jiu un scor de neprezentare, 3-0, Dinamo pastrandu-si avansul in fruntea clasamentului...curios pentru cat timp...